Strach, lęk, obawa, niepokój. To one są odpowiedzialne za to, że większość ludzi nie podejmuje wyzwania i wycofuje się z gry o dużą stawkę. Większość ludzi motywowana jest do działania poprzez posiadaną przez siebie silną potrzebę poczucia bezpieczeństwa, która wyrasta bezpośrednio z lęku. Emocji, która powoduje dostrzeganie zagrożeń w nowych przedsięwzięciach. Kiedy podejmują decyzje, ich umysł nieustannie szuka zagrożeń i tego co może pójść nie tak. Co ciekawe, często nie jest to intencjonalne zachowanie, ale takie, które wyrasta z natury człowieka.
Strach – biologiczne podstawy
Strach jest emocją, która wyrasta bezpośrednio z neurobiologicznych podstaw funkcjonowania człowieka. Mózg ewoluował tak, by uczyć się na podstawie negatywnych doświadczeń, które przechowuje dynamicznej sieci połączeń komórek mózgowych. Konsekwencje negatywnych zdarzeń są zazwyczaj bardziej dotkliwe w skutkach. Negatywne nastawienie, nieufność w środowisku pełnym zagrożeń jest bardziej opłacalne, niż optymistyczne przekonanie, że za trzęsącym się krzewem nie czai się np. lew. Tym samym ludzki umysł jest bardziej nastawiony na wychwytywanie negatywów niż pozytywów. Dzięki temu łatwiej jest dostrzegać zagrożenia i niebezpieczeństwa. Właściwość ta niezwykle przydatna w czasach, kiedy na każdym kroku ludzie musieli liczyć się z zagrożeniem związanym z utratą zdrowia lub życia, współcześnie nie spełnia już swojej funkcji. W konsekwencji uwaga jest w pierwszej kolejności kierowana na kryjące się w danej okoliczności zagrożenia a nie na wiążące się z nią szanse, możliwości i okazje.
Strach – proces
Bycie człowiekiem oznacza posiadanie emocji. Jedyną rzeczą, której należy się bać w związku ze strachem, jest sam strach. Dostrzegane zagrożenia najczęściej są tylko i wyłącznie podpowiadanymi przez umysł alternatywnymi konsekwencjami podejmowanych działań. Umysł z definicji podpowiada zagrożenia z których większość nigdy się nie wydarzy. Sednem sukcesu jest umiejętność rozróżniania myśli od faktów. Strach jest napędzany negatywnym myśleniem opierającym się na przywiązaniu do dostrzeganych potencjalnych zagrożeń. Jeśli mam świadomość, że myśl to tylko myśl, podejmuję pierwszy krok, by to nie strach decydował o moich decyzjach a racjonalna, oparta na faktach ocena sytuacji.
Strach w biznesie
Ludzie nie podejmują wyzwań związanych z biznesem zazwyczaj ze względu na jeden lub więcej rodzajów strachu, jaki im towarzyszy w przypadku podejmowania przedsiębiorczej inicjatywy.
- Strach przed porażką – ludzie boją się ryzykować, ze względu na strach przed porażką. Skuteczni biznesmeni wiedzą, że porażka jest częścią drogi do sukcesu. Nie obawiają się porażek i niepowodzeń, gdyż wiedzą, że one są wpisane w każde przedsięwzięcie. Swą porażkę traktują jak informację zwrotną, która uczy ich jak postępować by osiągać wzrost. Traktują porażkę jako coś pozytywnego – lekcję życia. Kiedy coś pójdzie nie po ich myśli, wyciągają wniosku i próbują ponownie. Osobom z wysokim poziomem strachu przed porażką wystarczy, że raz coś nie pójdzie zgodnie z ich planem, by uznać, że już nigdy nie będą próbować. Dla ludzi sukcesu niepowodzenie jest jednym z wielu nauczycieli życia.
- Strach przed odrzuceniem – wiąże się z przekonaniem, iż osiągnięcie sukcesu będzie wiązało się z utratą aprobaty ze strony innych czy też niepowodzenie na skutek złych decyzji spowoduje, że inni ich odrzucą. Osoby nie osiągające sukcesu przywiązują dużą wagę do akceptacji ze strony innych. Chcą by inni ich akceptowali. Ludzie sukcesu posiadają silniejszą potrzebę osiągania sukcesu niż potrzebę aprobaty.
- Strach przed stratą – osoby nie osiągające sukcesu działają tak, by nie przegrać. Osoby osiągające sukces działają, by wygrać. Strach przed stratą powoduje, że całe działanie jest skoncentrowane na defensywie. Osoby osiągające sukces nie obawiają się straty. Tak naprawdę wielu z nich było więcej niż raz bankrutami.
Strach – jak radzą sobie z nim ludzie sukcesu
Ludzie sukcesu charakteryzują się tym, że działają mimo lęku. Wykazują silną wiarę w to, że mimo strachu, są w stanie pokonać każdą przeszkodę. Uważają, że mogą zmienić to, w co wierzą. Wyrabiają w sobie nawyk przezwyciężania obaw, które traktują jak informację o potencjalnych zagrożeniach. Tym samym lęk traktują, jak informacje o tym, że musza podjąć określone działania, by doprowadzić do oczekiwanego przez nich wyniku. Ludzie sukcesu nauczyli się, by wykorzystywać swoje obawy, aby one motywowały ich do pozytywnego działania. Jeśli czują się zagrożeni to podejmują działania, aby to zagrożenie zminimalizować. Jeśli strach wynika z niepewności to szukają wiedzy i informacji aby działać skuteczniej. Przejmują kontrolę nad swoim strachem podejmując działanie. Nie zwlekają tylko dążą do realizacji swoich celów.
Strach w cytatach
Bill Gates
Strach powinien cię poprowadzić, ale powinien być ukryty. Mam pewne ukryte lęki. Podstawą mojego myślenia jest rozważanie porażek.
Warto pamiętać, że nie wszystkie wspaniałe nowe produkty odnoszą sukces.
Windows na początku nie sprzedawał się dobrze. Wersja 1.0, była klapą. Wersja 2.0 była klapą. Wersja 3.0 przyjęła się całkiem dobrze. Aż w końcu Windows 95 naprawdę był sukcesem.
Steve Jobs
Pamiętanie, że wkrótce umrę, jest najważniejszym narzędziem, jakie kiedykolwiek spotkałem, aby pomóc mi w dokonywaniu wielkich wyborów w życiu. Ponieważ prawie wszystko – wszystkie zewnętrzne oczekiwania, wszelka duma, wszelki strach przed zawstydzeniem lub porażką – te rzeczy po prostu wypadają w obliczu śmierci, pozostawiając tylko to, co jest naprawdę ważne.
Pamiętanie, że umrzesz, jest najlepszym sposobem, jaki znam, aby uniknąć pułapki myślenia, że masz coś do stracenia. Już jesteś nagi. Nie ma powodu, dla którego nie powinieneś żyć tak, jak nakazuje ci serce.
Jeff Bezos
W moim przekonaniu istnieje 70% szansa, że Amazon pierwotnie upadnie. Świadomość tego ulżyła mi w początkowym strachu przed porażką. Nie mam żadnych wątpliwości co do naszej porażki, to prawdopodobny wynik.
Wszystkim pierwszym inwestorom powiedział, że na pewno stracą pieniądze. Rodzicom zapowiedział, że istnieje 70 procent szans, że stracą zainwestowany kapitał.
Larry Page
Podczas uruchamiania Google’a przeszło nam przez głowę: „O rany, a co, jeśli poniesiemy porażkę?”. Mało brakowało, a byśmy tego nie zrobili. Ostatecznie uruchomiliśmy wyszukiwarkę, ponieważ Stanford powiedział: „Jeżeli wam się nie uda, możecie tu wrócić i dokończyć studia”. Prawdopodobnie dzięki temu zapewnieniu w ogóle powstało Google. Nie wiem, co byśmy zrobili w przeciwnym razie. Niepotrzebnie rozbudziliśmy w sobie lęk. Nie baliśmy się, że umrzemy z głodu, że nie dostaniemy pracy, że nie czeka nas ciekawe życie czy coś w tym stylu, po prostu dręczył nas naturalny lęk przed porażką, przed zrobieniem czegoś nowego. Aby dokonać czegoś istotnego, trzeba w sobie ten lęk przełamać.
Z mojego doświadczenia wynika, że kiedy ludzie stawiają sobie ambitny cel, już na wstępie obawiają się porażki. Tymczasem z takich ambitnych projektów wynikają najróżniejsze interesujące rzeczy o wielkiej wartości ekonomicznej. Poza tym człowiek ma wtedy okazję pracować z najlepszymi i ciekawie spędzić czas. Tak naprawdę nie podejmuje ryzyka, choć ma takie poczucie.
Richard Branson
Bez względu na to jaki jest twój cel, to nigdy nie odniesiesz sukcesu, dopóki nie porzucisz swoich lęków i nie będziesz latać.
Ucz się z porażek. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, a Twoje pierwsze przedsięwzięcie nie zakończyło się sukcesem, witaj w klubie!
Nie czuj się zawstydzony swoimi niepowodzeniami, ucz się od nich i zacznij od nowa.
Musisz podjąć ryzyko, jeśli chcesz osiągnąć sukces. Wolałbym prosić o wybaczenie niż o pozwolenie.
Warren Buffet
Obawiaj się, kiedy inni są chciwi oraz bądź chciwy, kiedy inni się boją.
Fakt, że ludzie będą pełni chciwości, strachu lub szaleństwa, jest przewidywalny. Sekwencja nie jest przewidywalna.
Henry Ford
Ten, kto boi się porażki, ogranicza swoje działania.
Akio Morita
Nie obawiaj się popełnić błędu. Ale upewnij się, że nie popełnisz tego samego błędu dwa razy.
Michael Dell
Nie możesz bać się porażki, bo to jest sposób w jaki się uczysz.
To, czego się boisz, może być najlepszą rzeczą, jaka ci się kiedykolwiek przytrafi.
Soichiro Honda
Kiedy ponosisz porażkę, uczysz się również, jak nie zawieść.
Sukces to 99% porażek.
Najbardziej podoba mi się to, kiedy coś planuję i to się nie udaje. Mój umysł jest wtedy pełen pomysłów, jak mogę to poprawić.