Nawykowy pesymista to ktoś, kto poprzez swój własny sposób myślenia i działania jest swoim największym wrogiem. Posiadane schematy poznawacze uniemożliwiają mu podejmowanie jakichkolwiek działań. Nawykowi pesymiści są swoimi największymi krytykami. Koncentrując się na słabościach, negatywnym sposobie myślenia działają destruktywnie na siebie i na osoby w swoim otoczeniu. Pozwalają by złe myśli zakorzeniły się w ich umyśle przez co blokują swoją motywację do działania, zabijają entuzjazm i przyjmują depresyjną postawę.
Nawykowy pesymista ma mentalność ofiary
Pesymiści zazwyczaj wierzą, że nie mają wpływu na siebie i swoje życie. Uważają, że światem rządzą inni, silni i bogaci ludzie, którzy kierują losami świata. Za swój los zawsze obarczają kogoś innego niż siebie. Za swoją sytuację obwiniają pracodawców, rząd, rodzinę małżonka czy życie, które uznają za niesprawiedliwe dlatego, że nie obdarzyło ich fortuną. Nawykowy pesymista wierzy, że do czegoś można dojść jedynie na skutek sprzyjającego losu, szczęścia bądź posiadania uprzywilejowanych cech, kontaktów czy możliwości.
Nawykowy pesymista ma ciasny umysł
Pesymiści czerpią ukrytą korzyść ze swojego sposobu myślenia: zyskują potwierdzenie dla swojej perspektywy, dzięki czemu czują się bezpieczni w swoim nieszczęściu. Z tego powodu są zamknięci na możliwości zmiany swojego sposobu myślenia i innego patrzenia na świat. Odrzucają nowe pomysły, inny sposób myślenia i opinie, które różnią się od ich własnych. Bombardują wszelkie dane, które mogłyby zakłócić ich światopogląd. Wolą tkwić w swoim stanie bezradności i narzekać na świat czując się usprawiedliwionym za brak podejmowanych przez siebie działań.
Nawykowy pesymista nie lubi szczęśliwych ludzi
Pesymiści uznają, iż szczęśliwi ludzie, ci którym się powiodło na pewno uzyskali to na skutek przestępstwa, wyjątkowych zdolności, szczęścia lub czegokolwiek innego, czego oni sami nie posiadają. Z tego powodu nie lubią szczęśliwych ludzi. Zamiast dążyć do własnego szczęścia wolą, aby komuś podwinęła się noga.
Nawykowy pesymista uważa się za kogoś gorszego
Pesymiści uznają, iż brakuje im odpowiednich zdolności intelektualnych, poznawczych, wiedzy czy czegokolwiek, co posiadają inni. Uważają, iż jest to jeden z powodów ich braku powodzenia. Uznają się za osoby wadliwe, a przez to od urodzenia skazane na los, który jest ich codziennością. Nawykowy pesymista nie wierzy w siebie. Przypisywanie osobie wad zabija w nich zdolność do dostrzegania swoich możliwości, talentów i uzdolnień.
Nawykowy pesymista jest niecierpliwy
Pesymiści oczekują natychmiastowej gratyfikacji. Uznają, iż jeśli nie dostaną nagrody teraz, to nie pojawi się ona nigdy. Z tego powodu nie wybiegają w przyszłość. Szukają krótkoterminowych rozwiązań. Chętnie grają na loterii, biorą kredyty na swoje zachcianki, podejmują zobowiązania nie myśląc o ich konsekwencjach.
Nawykowy pesymista działa z poziomu lęku
Nawykowi pesymiści działają z poziomu lęku, obaw, strachu, dostrzeganego niebezpieczeństwa i zagrożeń. Obawiają się porażki i wynikających z nich konsekwencji. Poddają się swojemu lękowi. Ich wątpliwości i niepokój powstrzymuje ich przed działaniem i powoduje, że nie podejmują odpowiednich kroków. Stają się niewolnikami swoich własnych umysłów.
Nawykowy pesymista dostrzega głównie przeszkody
Pesymiści postrzegają świat jako taki, który im nie sprzyja. Wokół siebie dostrzegają głównie przeszkody i trudności oraz złe zrządzenie losu działające przeciwko nim. Nawykowi pesymiści koncentrują się na ryzyku, stracie i problemach. Mają poczucie, iż problemy ich przerastają. Że są zbyt mali a problemy zbyt duże. Z tego powodu unikają czy uciekają wręcz od wszelkiego rodzaju trudności i problemów. Nie chcą się z nimi mierzyć.
Nawykowy pesymista uważa, że jest bezradny
Pesymiści nie wierzą w swoje sprawstwo, dlatego oczekują, że ktoś weźmie ich pod swoją opiekę i zatroszczy się o ich życie (rząd, partia, władza, opieka społeczna, rodzina, itp.). Tym samym wykazują się brakiem zaradności i pasywnością w postępowaniu. Mniej lub bardziej świadomie funkcjonują w oparciu o przekonanie, że nie są w stanie samodzielnie zarządzać własnym życiem. Z tego właśnie powodu oczekują pomocy ze strony innych. Nie wierzą, że są w stanie odnieść sukces, więc nawet nie próbują. Kiedy znajdą się w kłopotach, liczną na ratunek i pomoc ze strony innych. Wierzą, że w przypadku, kiedy znajdą się w tarapatach pojawi się ktoś, kto jakiś sposób je odkryje i ocali. Oczekują, iż inni będą ich wspierać i im pomagać.
Nawykowy pesymista skupia się na złych wiadomościach
Pesymiści karmią się negatywnymi informacjami, oglądają wiadomości przepełnione tragediami, czytają nagłówki artykułów wzbudzające negatywne emocje. W efekcie czują się beznadziejni i bezsilni. Osoby takie w większym stopniu są skłonne do skierowania swojej energii na narzekanie i a tym samym wzmacnianie swojego światopoglądu ograniczającego zmianę i osiągniecie sukcesu. Poprzez aktywne wyszukiwanie negatywnych informacji pozwalają by złe myśli zakorzeniły się w ich umyśle i kierowały ich działaniami.