Koncentracja uwagi przedsiębiorcy należy do kluczowych umiejętności poznawczych. Jej brak lub niski poziom niesie szereg negatywnych skutków. Niepożądany wpływ na wykonywaną pracę może mieć wszystko, co odwraca uwagę. Szacuje się, iż czynniki rozpraszające mogą obniżać produktywność o 20 procent. W przypadku zadań związanych z dużym wysiłkiem intelektualnym wskaźnik ten może wzrosnąć nawet do 50%.
Przyczyny braku koncentracji
Do jednych z głównych przyczyn obniżenia poziomu koncentracji uwagi należą:
- Przekonanie o pozytywnych właściwościach wielozadaniowości. Okazuje się, iż wielozadaniowość jest silnym czynnikiem rozpraszającym uwagę. Wykonywanie wielu czynności równocześnie uniemożliwia wręcz możliwość skrajnego skupienia uwagi. Dzieje się tak na skutek procesów neurologicznych. Wykonywanie wielu czynności równocześnie powoduje, że mózg przetwarza dane związane z pracą, która nie została zakończona. Tym samym nie jest w stanie wykorzystać pełnego potencjału przy podejmowaniu kolejnego zadania.
- Zła organizacja pracy. Praca w środowisku, w którym przedsiębiorca cały czas jest narażony na bodźce odrywające go od pracy powoduje jego niską wydajność. Przedsiębiorcy, któremu ciągle ktoś przerywa, konieczność uczestniczenia w spotkaniach i odrywanie od bieżących zadań powodują, że trudno jest się ponownie skupić i wrócić do poprzedniego rytmu. Osoba oderwana od bieżącego zadania ma problem, żeby się na nim ponownie skupić. Wynika to z faktu, że musi na nowo dokonać czynności przygotowawczych by wejść w temat. Mózg potrzebuje czasu aby na nowo przetworzyć zgromadzone informacje i uporządkować je by produktywnie funkcjonować.
- Proporcje pracy i odpoczynku. Mózg, aby mógł dobrze funkcjonować potrzebuje regeneracji. Aby pracować z optymalną wydajnością niezbędny jest odpoczynek. Ciągła praca na wysokich obrotach nie sprzyja koncentracji a tym samym obniża wydajność. Przerwy w pracy mają wyjątkowo dobry wpływ na stan emocjonalny, stres a tym samym na poziom koncentracji i wynikającej z niej produktywności.
Koncentracja uwagi przedsiębiorcy – jak ją rozwijać?
Aby rozwijać koncentrację uwagi wcale nie trzeba wykonywać złożonych ćwiczeń, podłączać się do smartfona z aplikacjami rozwijającymi tą umiejętność (choć jest to pomocne) a wystarczy stosować się do prostych reguł i wypracować odpowiednie nawyki wpisane w codzienne, rutynowe działania. Do zalecanych czynności rozwijających koncentrację należą:
- Stosowanie przerw w pracy. Wystarczy udać się w przerwie śniadaniowej w inne miejsce niż to, gdzie wykonywana jest praca.
- Spacer przez kilka minut w wyciszającym otoczeniu takim jak pobliski park czy dzieciniec, na którym są zasadzone rośliny.
- Regularne wstawanie od biurka. Produktywność osoby, która co 45 – 60 minut wstaje od biurka, robi kilka kroków, przeciągnie się, postoi minutę w w oknie i z powrotem wróci na miejsce pracy może być wyższa nawet o 45 procent, niż gdyby ta sama osoba spędzała swój dzień pracy w pozycji siedzącej.
- Ćwiczenie codziennej uważności. Uważność to stan intencjonalnego kierowania uwagi na pełne doświadczanie chwili obecnej. Ćwiczenie uważności można wykonywać poprzez świadome spożywanie posiłku, przyglądanie się danej rzeczy czy prowadzenie ćwiczeń oddechowych. Żadna z tych czynności nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy, że rutynowa czynność będzie wykonywana w sposób maksymalnie świadomy.
- Wysypianie się. Sen jest bardzo ważną czynnością wpływającą na ogólny poziom zdolności poznawczych. Osoba, która regularnie nie śpi odpowiednią ilość czasu naraża się w okresie długoterminowym na niepożądane konsekwencji. Podczas snu umysł się regeneruje, jest świeży i lepiej radzi sobie ze złożonymi sprawami.
- Uprawianie aktywności ruchowej. Osoby uprawiające sport są nie tylko ogólnie sprawniejsze fizycznie, ale są bardziej odporne na stres, lepiej radzą sobie z emocjami a tym samym szybciej i łatwiej potrafią się skoncentrować. Uprawianie sportu niejako wymusza ćwiczenie koncentracji.
- Żonglowanie. Regularnie żonglowanie uczy refleksu, równowagi, poczucia rytmu, cierpliwości i wytrwałości. Dzięki żonglowaniu zwiększa się ilość połączeń komórek mózgowych przez co mózg pracuje efektywniej, sprawniej zapamiętuje, szybciej się koncertuje i szybciej się uczy.
- Dedykowane gry, ćwiczenia i zadania rozwijające koncentrację: rysowanie linii w labiryncie, zagadki logiczne, memory, tangram, jenga, anagramy, sudoku, rozety, dyktanda graficzne i symetryczne, itp.
Ilość ćwiczeń rozwijających umiejętność koncentracji uwagi jest wyjątkowo liczna. Najważniejsze jest to, aby wybrać takie, które sprawiają przyjemność, można je łatwo adaptować w codzienne czynności i aby można je było wykonywać w dowolnej chwili bez konieczności wykonywania specjalnych czynności przygotowawczych.
Chcesz rozwijać uważność? Załóż bezpłatne konto i pobierz formularze ćwiczeń.