Nawyk czytania jest wyjątkowo korzystnym zachowaniem pozwalającym na szybkie i łatwe zdobycie informacji. Jednostkowe doświadczenie jest ograniczone. Nie jesteśmy w stanie żyć w innym czasie niż ten, w którym żyjemy. To samo dotyczy miejsca zamieszkania, budowanych relacji, wykształcenia, doświadczenia zawodowego i życiowego. Nawyk czytania pozwala przekroczyć ograniczenia wynikające z jednostkowego doświadczenia i zdobyć wiedzę, która była generowana przez pokolenia wybitnych osób z różnych dziedzin.
Nawyk czytania – jak zostać mistrzem w swojej branży
Zakładając, iż przeciętna dorosła osoba czyta w tempie 250 słów na minutę (s/m) i będzie czytać codziennie przez godzinę to jest w stanie przeczytać jedną książkę tygodniowo (założenie, że książka ma 300 stron a na stronie znajduje się 250 słów). Czytanie książek w takim tempie powala na przeczytać 50 książek rocznie. Bibliografia doktoratu zrobionego na dobrej uczelni zawiera około 40-50 pozycji książkowych. Oznacza to, iż przy zachowaniu minimalnych wymagań można co roku zdobyć wiedzę równą jednemu doktoratowi. Utrzymując to tempo przez 10 lat można sobie jedynie wyobrazić jak wysokim eksperckim poziomem może dysponować dana osoba. Nawyk czytania może sprawić, że staniesz się najbardziej oczytanym, posiadającym największą wiedzę specjalistą w swojej branży. Wystarczy wypracować nawyk czytania.
Nawyk czytania – czy to konieczne?
Postępy, które mają miejsce w nauce i technice sprawiają, że co roku około 10% informacji ulega dezaktualizacji. W naukach medycznych, farmacji, informatyce i innych naukach ścisłych może być to nawet większa wartość. Reasumując absolwent wyższej uczelni, który regularnie nie podnosi poziomu swojej wiedzy traci ponad połowę swojej wiedzy uzyskanej w czasie studiów!
Nawyk czytania – jak to robi Bill Gates
Gates uważał, że nauka i kształcenie się są niezwykle ważne. Jego zdaniem osoby, które rezygnują ze studiów wzorując się na nim nie robią dobrze. O sobie mówił, że mimo tego, że nie uzyskał dyplomu jest dobrze wykształcony. Spędzał dużo czasu na własną naukę i zdobywanie wiedzy akademickiej (Rogak, 2012). Od zawsze lubił dużo czytać. W dzieciństwie czytał całymi dniami i nocami. Uważany był za kujona. Często czytał kilka książek na raz. Posiada umiejętność równoczesnego czytania i przetwarzania czytanego tekstu. Gates czyta książki z prędkością 150 stron na godzinę (625 – 750 słów na minutę) co pozwala mu czytać po 15 książek w okresie wakacji. Gates czytał książki o różnej tematyce. Jest bardzo ciekawy świata, tego jak działa i funkcjonuje. Czytał na temat rozwoju osobistego, techniki, społeczeństwa, nauk przyrodniczych, fizyki, zdrowia, energii, zmian klimatycznych, matematyki czy informatyki (Guggenheim, 2019). Bill Gates deklaruje, że czyta około 50 książek rocznie.
Już na studiach czytał książki o zarządzaniu. Chciał wiedzieć wszystko na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa: zarządzania, wprowadzanie produktów na rynek, prawo gospodarcze, prowadzenie negocjacji. Dzięki temu bardzo dużo rozumiał i wiedział co się dzieje w przemyśle (Wallace i Erickson, 1994).
Jak wypracować nawyk czytania?
Godzina dziennie jako jednorazowy czas przeznaczony na czytanie może wydawać się zbyt dużo, ale jeśli zostanie to odpowiednio zaplanowane nie odbędzie się to kosztem innych zajęć.
- Zawsze miej przy sobie książką – w ciągu dnia, nawet przy napiętym harmonogramie zawsze znajdują się momenty, które są dobrą okazją do czytania. Może to być poczekalnia u lekarza, podróż komunikacją miejską czy czekanie na dziecko, które jest na zajęciach. W tym czasie większość osób przegląda zasoby Internetu czy serwisów społecznościowych. Ty możesz w tym czasie czytać.
- Zaplanuj pory na czytanie – godzinę możesz rozbić na 6 dziesięciominutowych okresów lub 4 piętnastominutowe. Czytanie w krótszych okresach czasu jest lepszym rozwiązaniem niż ciągłe czytanie przez np. godzinę. Koncentracja uwagi, nawet przy wyjątkowo ciekawej książce, spada wraz z upływem czasu. Rozbijając czas przeznaczony na czytanie na krótsze okresy utrzymasz poziom koncentracji na odpowiednim poziomie. Dodatkowo będzie ci łatwiej znaleźć krótkie okresy dostępnego czasu, by przeznaczyć je na czytanie niż wygospodarować pełną godzinę, podczas której nic nie będzie przeszkadzać. Każdy sam jest w stanie ocenić, kiedy może wygospodarować swoje okresy przeznaczone na czytanie. Może to być przed śniadaniem, w przerwie w pracy czy przed pójściem spać.
- Czytnik zamiast książki – jest to wygodna rozwiązanie zwłaszcza, jeśli lubimy czytać wiele książek równolegle lub czytana przez nas pozycja jest sporych rozmiarów. Czytnik zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż kilka tomów przepełnionych wiedzą.
- Zaplanuj, że korzystasz z komunikacji zbiorowej – prowadzenie samochodu jakkolwiek może być wyjątkowo przyjemne, to uniemożliwia równoczesne czytanie i kierowanie. Nawet jeśli transport publiczny może być nie do końca przyjemny, to zawsze można w tym czasie czytać.
- Słuchaj audiobooków – jest to dobra alternatywa dla tych, co jednak wolą prowadzić i źle znoszą czytanie podczas jazdy komunikacją publiczną.
Cytowane prace
Guggenheim, D. (Reżyser). (2019). W głowie Billa Gatesa [Film].
Rogak, L. (2012). Niecierpliwy optymista. Bill Gates o sobie i świecie. Warszawa: Wydawnictwo WAB.
Wallace, J. i Erickson, J. (1994). Bill Gates i jego imperium Microsoft. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo – Techniczne.